Miks ja milliseid erinevusi prilliklaaside vahel on?

Prilliklaasi materjali valik on erinevate tugevuste puhul tähtis: suuremate tugevustega klaasid tasub teha õhendatud materjalist, et ninale ei koguneks liiga suur raskus. Klaasi optiline tugevus määratakse prillide kasutuseesmärki silmas pidades.

Ühevaatelised klaasid on sama tugevusega kogu klaasi ulatuses ja need võivad olla nn üldprillid, millega näeb kas kaugele või lähedale. Nägemiskaugust, e kui kaugele v lähedale prillidega näeb, mõjutavad nii prillide tugevus kui kasutaja enda silma kohandumisvõime ja silmaläätse elastsus – seda nimetatakse akommodatsiooniks.

Lähivaatamiseks mõeldud prillid võivad olla kas ühevaatelised (sel juhul näeb nende tugevusele ja silma kohandumisvõimele vastavat lähipiirkonda) või kahe- või mitmevaatelised.

Kahevaatelistel prillidel on kaks erinevat tugevust, läbi klaasi ülaosa näeb kaugemale ja klaasi alaosas eraldiasuv “luuk” on lugemiseks – sinna on paigutatud just Sinule sobiv lähilisa e sobiv tugevus lugemiseks.

Mitmevaateliste prillide lähilisa on kujundatud sujuva üleminekuga, ehk klaasidel on erinev tugevus lugemise jaoks, aga see ei eristu nähtavalt.