Kas ma olen kaug- või lühinägelik ja kas ma vajan mitmevaatelisi klaase?

Kui näed hästi kaugele, oled kaugnägelik. Noor kaugnägelik inimene näeb sama hästi ka lähedale. Kui lugemine muutub raskeks ja tekst uduseks, võib selle põhjuseks olla liigsest lähitööst (ka noortel) tulenev silmaläätse väsimine või vanusega kaasnev silma kohandumisvõime nõrgenemine. Vajad prille lähedale vaatamiseks.

Kui Sa ei näe hästi kaugele, nt ei näe teravalt liiklusmärke või bussi numbrit, siis oled lühinägelik. Vajad prille kaugele vaatamiseks.

Mitmevaatelisi prille vajad siis, kui Su silmad vajavad eri tugevusega optilist korrektsiooni lähedale ja kaugele vaatamiseks. Mitmevaatelised prillid on kasuks, kui vajad lugemiseks prille, aga töö iseloomust sõltuvalt tahad ka kaugele vaadata prille eest võtmata.

Loe klaasidest lisa

Silmade paindlikkus väheneb vanusega, seda võib märgata lugedes või mõnd täpsust nõudvat tööd tehes – vanemas eas ei näe enam hästi. Kui viia raamat kaugemale, siis muutub tekst taas selgemaks. Sel juhul on lähitöö jaoks tarvis spetsiaalseid eritugevusega prille ja nägemiskontrollis määratakse selleks vajalik lähilisa.